Aktualności

>>

« Powrót

Teatr Sabat - Premiera spektaklu "Pokochaj German"

2014-04-11

Dnia 9 kwietnia 2014 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spektaklu „Pokochaj German” w warszawskim Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.

Spektakl muzyczno-rewiowy, poświęcony twórczości wspaniałej, charyzmatycznej piosenkarki i ikony sceny muzycznej Annie German.

Spośród bogatego zbioru twórczości niezapomnianej Anny German wybrane zostały utwory najbardziej popularne i charakterystyczne dla poszczególnych okresów drogi artystycznej piosenkarki. Nie brakowało więc takich utworów jak: „Bal u Posejdona”, „Człowieczy los”, „Gdzieś w moich snach”, „Greckie wino”, „Pomyśl o mnie” czy „Eurydyki tańczące”. Anna German wniosła do polskiej piosenki ogromną świeżość, delikatność, jej utwory przepełnione są ogromną miłością do człowieka, fascynacją życia, spokojem. Teksty niosą olbrzymie wartości nie tylko literackie. W połączeniu z dźwiękiem tworzą przepiękne obrazy i wizje plastyczne. I te wszystkie obrazy proponuje Państwu Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej poprzez przypomnienie ich, poprzez wyśpiewanie duszą i sercem. Artyści stworzyli z ogromnym zaangażowaniem nastrój, który na długo pozostaje w pamięci i sercu. Nowe aranżacje, które powstały za sprawą zespołu Viva Ivo nadają utworom Anny German świeżości, pozostawiając jednocześnie autentyczny ich klimat i niepowtarzalny nastrój.

Anna German nie śpiewa już dla nas od przeszło 20 lat, lecz jej liryczny sopran i nastrojowe piosenki wciąż pozostają w naszej pamięci. Piosenkarka a zarazem kompozytorka. Wylansowała wiele przebojów. Na scenie debiutowała w 1960 we wrocławskim „Kalamburze”. Na Festiwalu w Sopocie zdobyła II nagrodę za wykonanie utworu „Tak mi z tym źle”. Po festiwalu w Opolu w 1964 r., gdzie wykonała piosenkę „Tańczące Eurydyki”, cała Polska mówiła o zjawisku, jakim stała się Anna German. Nagrała w sumie 12 płyt, koncertowała w kraju i za granicą: we Włoszech, USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR, NRD, CSRS, Kanadzie, Australii. W 1966 r. podpisała kontrakt z włoską firmą fonograficzną CDI, co w tamtych czasach było czymś wyjątkowym dla artysty. Pasmo jej sukcesów we Włoszech przerwał tragiczny wypadek samochodowy, który na 3 lata wyeliminował ją z czynnego życia. Nie pokazywała się publicznie, nie występowała, nie śpiewała. Na scenę powróciła w 1970 roku z piosenką „Człowieczy los”, za którą otrzymała w Opolu nagrodę publiczności. Podczas rekonwalescencji napisała książkę pt. „Wróć do Sorrento?”. W 1980 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, za osiągnięcia artystyczne. Wtedy nastąpił nawrót choroby – zaawansowany mięsak kości. Po długiej dwuletniej walce z chorobą zmarła w wieku 46 lat.

W przedstawieniu utwory Anny German zostały wykonane perfekcyjnie przez wspaniałych artystów: Annę Sokołowską (gwiazdę Teatru Sabat oraz laureatkę wielu konkursów wokalnych) i Iva Orłowskiego (tenora obdarzonego barwą głosu, która niezmiennie porywa publiczność, gwiazda scen polskich i europejskich). Oprawę całego widowiska uzupełniał słynny Balet Teatru Sabat, Oriestra Viva Ivo oraz wiele innych komponentów, tworzących jedno wspaniałe przedstawienie „POKOCHAJ GERMAN”. Reasumując, tego spektaklu nie da się opisać słowami, to po prostu trzeba zobaczyć i przeżyć…